?

Log in

No account? Create an account

Share Next Entry
Українські користувачі соціальних мереж першими дізнаються результати екзит-полу
dif_ua
Фонд Демократичних Ініціатив, який традиційно організовує екзит-поли на українських виборах, цього року відкрив свої сторінки у п'яти популярних соціальних мережах: vkontakte, facebook, twitter, livejournal, youtube. Це дає можливість користувачам інтернету миттєво дізнатися результати екзит-полу – швидше, ніж про них скажуть по телевізору або напишуть у газетах.

Екзит-пол – соціологічне експрес-опитування виборців на виході з виборчих дільниць – свого часу був винайдений у Сполучених Штатах Америки задля потреб новин, організації телешоу. І аж ніяк не передбачали автори цього опитування, що незабаром в Україні воно стане одним із найважливіших елементів, інструментом суспільного контролю за чесністю і прозорістю виборів. Природно, його результати не можуть бути аргументом для юристів у суді, але можуть стати сигналом наявних фальсифікацій у підрахунку голосів, вважають організатори.

"Ми боремося за те, щоб екзит-пол став українською традицією", - каже Ілько Кучерів, директор ФДІ.

Не тільки традицією, але й своєрідним новим українським брендом, позитивним прикладом для всіх країн, які обрали шлях демократичних перетворень.
Цю традицію ФДІ започаткував, вперше організувавши екзит-пол і телешоу «Ніч виборів» під час виборів парламенту 1998 року.
Відтоді учасники проекту набули значного досвіду в організації і здійсненні опитувань на виході з виборчої дільниці.

Справжнім випробуванням для демократії і соціологів України стали президентські вибори 2004 року. З того часу екзит-пол в Україні почали розглядати як унікальну можливість протидіяти фальсифікаціям виборчого процесу, що є досить новим явищем у світовій практиці.

Дані опитування 2006 року відрізнялися від офіційних результатів виборів вже не більш ніж на 1.1%. Це дало підстави вважати, що під час парламентських виборів 2006 не було масових фальсифікацій, які могли б суттєво змінити результати голосування.

А у 2007 року, у день позачергових виборів до Верховної Ради України, дев’ятий екзит-пол визначив не тільки переможців виборних перегонів, а й досить точно назвав цифри набраних партіями голосів. Відразу після оприлюднення даних екзит-полу політики почали говорити про результати виборів, як, хоч і попередній, але доконаний факт, і не чекаючи даних Центрвиборчкому стали називати склад майбутніх коаліцій у парламенті.

Однією з особливостей «Національного екзит-полу 2010» стане використання «Нових медіа», зокрема прямої трансляції оголошення результатів екзит-полу на YouTube. Крім того, ця інформація буде синхронно опублікована українською й англійською мовами на сайтах: http://www.exitpoll.org.ua, http://dif.org.ua, http://newcitizen.org.ua та поширена за допомогою електронної пошти та соціальних мереж – Twitter, Facebook, Livejournal та Вконтакте.

Цьогорічне загальнонаціональне опитування стало першим, яке проводиться майже виключно українським коштом. Соціологічні служби звернулися до громадян з проханням зробити пожертви на проведення екзит-полу. А започаткований збір коштів через Інтернет –своєрідний експеримент, який покаже, наскільки активно готові українці підтримувати суспільні ініціативи.

Фонд «Демократичні ініціативи» традиційно виступає як координатор проекту та організатор його фінансування. А Київський міжнародний інститут соціології і Центр ім. Разумкова проводять саме опитування та наукове забезпечення обробки його результатів.


Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах:

http://dif-ua.livejournal.com/ - офіційний блоґ Фонду демократичних ініціатив
http://vkontakte.ru/club14300686 - група на Вконтакті
http://www.facebook.com/pages/Ukranskij-Naconalnij-Ekzit-pol2010-Ukrainian-National-Exitpoll2010/238377754546 - сторінка на Facebook
http://twitter.com/exitpollua - офіційний акаунт у твіттері
http://www.youtube.com/user/Deminitiatives - канал ФДІ на Youtube
http://www.causes.com/causes/430471/about - збір коштів на проведення екзит-полу в другому турі президентських виборів.
  • 1
Безусловно, такая форма контроля за политическим процессом со стороны гражданского общества в современных условиях весьма уместна и продуктивна - хотя бы потому, что экзит-пол не только отражает какие-то результаты с определенной вероятностью, но и легитимирует какие-то результаты.Но так ли уж хорошо, что без экзит-пола легитимность политического поля мыслится как недостижимая - зачем говорить о том, что они должны быть "нац.традицией"? Неужели Украина обречена на воспроизводство политической власти в условиях хронической нелегитимности официальных процедур? С точки зрения бизнеса г-д социологов оно понятно, а вот с гражданской позиции?
Неужели мы обречены жить в условиях, когда обязательно нужен такой контроль? Неужели наш политикум иначе невозможен?

  • 1