?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry Share Next Entry
Заява Консорціуму «Національний екзит-пол’2010»
dif_ua
Сьогодні ми оприлюднили офіційну заяву Консорціуму «Національний екзит-пол’2010» присвячену результатам опитування проведеного в першому турі виборів президента України. Пропонуємо вам повний текст заяви: 

Заява

Національний екзит-пол’2010повідомляє, що Консорціум провів ретельний аналіз результатів екзит-полу,здійсненого під час першого туру виборів Президента України 17 січня 2010 року.

Як організатори цього опитування, ми заявляємо про те, що за висновками як Консорціуму, так і міжнародних аудиторів (Центр Левади (Москва, Росія) та Інститут громадських справ (Варшава, Польща), Національний екзит-пол’2010 проведено відповідно до міжнародних професійних і етичних стандартів.

Водночас виявилися певні методичні проблеми, у зв’язку з чим заявляємо таке:

1. Через недофінансування проекту ми були змушені зменшити кількість точок опитування з 300 до 240, внаслідок чого реальна похибка опитування виявилася дещо більшою, ніж ми розраховували.

2. Наше опитування показало відмінності між даними ЦВК і даними екзит-полу щодо В. Януковича на рівні 3.5% і щодо Ю. Тимошенко – на рівні 2.1%. На основі проведеного аналізу ми можемо пояснити першу відмінність випадковою похибкою на рівні 1%.

3. Залишок у 2.5% щодо В.Януковича може бути пов’язаний не лише з похибкою відбору респондентів на дільницях, але й з особливостями голосування 17 січня. Не виключено, що невідповідність офіційним результатам виборів зумовлена тим, що застосована нами методика опитування є чутливою до частки голосів тих, хто проголосував удома (за повідомленнями ЗМІ, частка тих, хто проголосував удома, наближалася до 3,15 %). Окрім того, ми в основному завершили опитування до 18:00, а на частині виборчих дільниць спостерігалася мобілізація виборців і підвищена явка перед закриттям виборчих дільниць, чого не фіксувалося під час попередніх виборів.

4. Відмінності у даних Національного екзит-полу’2010 й інших п’яти екзит-полів пов’язані, передусім, із свідомим використанням методики, яка забезпечує незалежність даних екзит-полу від даних ЦВК щодо участі виборців у голосуванні і щодо кількості зареєстрованих виборців. Результати ж інших екзит-полів тим чи іншим чином залежали від цих даних. Наша методика розроблена 2004 року, коли дані, які подавала ЦВК, ставилися під сумнів. Вона була запозичена з міжнародного досвіду, адаптована українськими та міжнародними експертами і добре себе зарекомендувала під час парламентських виборів 2006 і 2007 років. Коли під час аналізу ми ввели поправку на дані ЦВК щодо явки, то результати Національного екзит-полу’2010 і ЦВК збіглися.

У нас немає достатньої інформації про екзит-поли, які проводилися іншими фірмами. Тому ми закликаємо їх оприлюднити методологію опитувань і після закінчення виборів передати свої дані до відкритих для фахівців соціологічних архівів України. Ці дані містять унікальну інформацію, яка важлива не лише для аналізу електоральної поведінки громадян, але й для планування подальшого розвитку держави.

Ми хочемо також поінформувати громадськість, що у ІІ турі президентських виборів у нашу ситуацію можуть потрапити всі екзит-поли: результати можуть бути дуже суперечливі, бо всі відсотки похибки, що отримає один кандидат, утратить його суперник. Тому похибка у 2.5% може показати відмінність у результатах кандидатів на 5%. За мінімальної переваги в одного з кандидатів екзит-поли можуть показати перемогу іншого.

Насамкінець повідомляємо, що під час проведення екзит-полу в ІІ турі виборів Президента України ми плануємо усунути недоліки у реалізації застосованої методики і також окремо показати результати Національного екзит-полу’2010 з поправкою на дані ЦВК щодо явки виборців.

Ілько Кучерів,
директор Фонду «Демократичні ініціативи»

Володимир Паніотто,
генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології

Анатолій Рачок,
генеральний директор Українського центру економічних та політичних досліджень імені О. Разумкова